ZACZNIJMY OD POCZĄTKU
Zakup specjalistycznego wózka dla dziecka z niepełnosprawnością to ważna decyzja angażująca zwykle wiele osób. Po czasochłonnych poszukiwaniach i przymiarkach w końcu opiekunowie mogą odebrać swój piękny, nowy, lśniący wózek, który od tej pory stanowić będzie nieodzowną pomoc niemal każdego dnia. Co zatem robić, aby wózek jak najdłużej pozostał w takim stanie? Jak utrzymać go w nienagannej czystości i doskonałym stanie technicznym? Mamy kilka wskazówek.
Oczywiście wszystkie wskazania dotyczące pielęgnacji i konserwacji wózka można bez problemu odnaleźć w instrukcji obsługi, która trafia w Wasze ręce wraz z wózkiem. Postanowiliśmy jednak nieco podkreślić ten temat, gdyż zależy nam aby użytkownicy mogli cieszyć się sprawnym i ładnym sprzętem przez długie lata.
TRANSPORT WÓZKA SPECJALNEGO
Odwiedziny u dziadków, wycieczka, wakacje – jest jedna rzecz która często łączy te wydarzenia, mianowicie konieczność zabrania ze sobą wózka specjalnego. O czym należy pamiętać aby zrobić to bezpiecznie? Jeśli nasz wózek ma możliwość odłączenia ramy i siedziska, należy to zrobić po uprzednim zdjęciu wszystkich akcesoriów oraz – o ile jest to konieczne – kół. Wózek należy prawidłowo złożyć i zabezpieczyć przy użyciu blokady transportowej. Dopiero wówczas możemy być pewni, że wózek nie ulegnie niekontrolowanemu rozłożeniu podczas podróży.
Jeśli nie zamierzamy przewozić go w bagażniku lecz w kabinie pasażerów, należy dokładnie przymocować ramę wózka do pojazdu np. przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Ze względu na swoje wymiary i ciężar, elementy wózka muszą być dokładnie zabezpieczone aby nie narażać podróżujących na niebezpieczeństwo.
JAK CZYŚCIĆ TAPICERKĘ?
Najlepiej zrobić to szybko, zaraz po dostrzeżeniu plamy. Niewielkie zabrudzenia i wycieki powinno się usuwać przy użyciu wilgotnej szmatki lub delikatnie namoczonej gąbeczki. Należy to robić delikatnie i unikać ścierania, gdyż takie działanie może rozprzestrzenić zabrudzenie oraz zniekształcić materiał.
W przypadku cięższych zabrudzeń np. od krwi, oleju czy jedzenia najlepiej zacząć od zebrania nieczystości np. papierowym ręcznikiem lub chłonną szmatką. Dociskając go do plamy zbieramy nadmiar, a następnie przy użyciu nasączonej delikatnym roztworem wody i detergentu usuwamy resztę zabrudzenia ruchem na zewnątrz i do środka. Gdy już uda nam się usunąć zabrudzenie można raz jeszcze zebrać nadmiar wilgoci przy użyciu chłonnej szmatki lub ręczników papierowych (delikatnie dociskamy je do mokrej powierzchni), a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
W celu zdezynfekowania tapicerki możemy używać środków nie zawierających rozpuszczalników organicznych stosując je zgodnie z zaleceniami producenta.
Tapicerki naszych wózków można prać. Zalecany jest tryb prania ręcznego w temperaturze 30˚ w delikatnym, nie zawierającym wybielaczy płynie do tkanin kolorowych.
CZYSZCZENIE RAMY WÓZKA SPECJALNEGO
Abu utrzymać ramę wózka w doskonałym stanie technicznym należy czyścic ją regularnie. Zabrudzenia codzienne spowodowane przez kurz ścieramy wilgotną szmatką. Gdy doszło do zabłocenia ramy należy zwrócić uwagę aby przy usuwaniu błota i piasku robić to delikatnie nie dociskając ściereczki, gdyż mogłoby to porysować lakier i narazić ramę na korozję. Najlepiej zmyć zabłocenia mokrą szmatką. Jeśli są to zaschnięte grudki, należy rozmoczyć je letnią wodą, a następnie delikatnie usunąć po czym wytrzeć do sucha.
Tłuste zabrudzenia możemy usuwać używając np. preparatu WD40, który działa czyszcząco i konserwująco.
ZABEZPIECZENIE ANTYKOROZYJNE
Wiemy już, że wózkom nie służy wilgoć i woda. Każde zawilgocenie powinno być możliwie szybko osuszone, a elementy metalowe należy dodatkowo zabezpieczać preparatami na bazie lekkiego oleju. Standardowo wózek pokryty jest powłokami najwyższej jakości. W razie zarysowania lakieru należy uszkodzenie oczyścić, odtłuścić i pokryć powłoką zabezpieczającą przed korozją. Może nam do tego posłużyć zaprawka lakiernicza o zbliżonym lub identycznym kolorze, może to być również tradycyjna farba olejna bądź spray. Przed użyciem farby w sprayu należy dokładnie zabezpieczyć pozostałe element ramy okrywając je np. folią, a najbliższe okolice miejsca, które korygujemy – papierową taśmą malarską, Drobne zarysowania możemy skorygować przy użyciu drobnoziarnistej pasty polerskiej.
Regularne czyszczenie i smarowanie mechanizmów wózka specjalnego lekkim olejem, gwarantuje długie i bezproblemowe użytkowanie.
SERWIS I PRZEGLĄDY OKRESOWE
Aby wózek służył Wam długo i bezawaryjnie należy poddawać go regularnym przeglądom i czynnościom serwisowym. Wymienimy je poniżej:
Każdorazowo przed użyciem wózka specjalnego:
-
Kontrolujemy, czy hamulce działają poprawnie
-
Sprawdzamy, czy elementy konstrukcyjne zostały prawidłowo ze sobą połączone – rama i siedzisko, koła. Upewniamy się też, że wszystkie elementy ruchome są solidnie zamontowane i ustawione: pasy pięciopunktowe, barierka zabezpieczająca, regulacje kątowe, kołyska, podnóżek. Wszystkie elementy powinny być nieruchome i stabilne.
-
Należy sprawdzić czy ogumienie wszystkich czterech kół nie jest uszkodzone lub zużyte
-
Należy wzrokowo skontrolować stan profili konstrukcyjnych. Elementy te nie mogą być uszkodzone lub pęknięte.
Co każdy jeden miesiąc
-
Czyścimy miękką szmatką wszelkie elementy ruchome, łożyska, mechanizmy regulacyjne, a następnie smarujemy je kilkoma kroplami lekkiego oleju.
-
Kontrolujemy wszystkie połączenia śrubowe pod kątem luzów. Należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie śrubki i pokrętła są solidnie przykręcone.
Co każde sześć miesięcy
-
Sprawdzamy stan tapicerki i ogólny stan wózka.
W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzić niektórych z wymienionych czynności, należy zwrócić się do punktu serwisującego wózki inwalidzkie lub bezpośrednio do Producenta, który we właściwy sposób dokona przeglądu i niezbędnych czynności serwisowych. Czynności te mogą być dodatkowo płatne.
Wszelkie naprawy należy przeprowadzać w autoryzowanych Serwisach wymienionych w instrukcji lub bezpośrednio u Producenta.
W wózkach inwalidzkich specjalnych MyWam mogą być stosowane tylko oryginalne części zamienne, które są dostarczone lub zalecone przez bezpośrednio przez nas.
PRZECHOWYWANIE
Jeśli chodzi o przechowywanie wózka, należy pozostawiać go w miejscu, gdzie nie występuje wilgoć. Dobra cyrkulacja powietrza ma ogromny wpływ na stan tapicerki oraz ramy. Nie służą im zarówno niskie jak i zbyt wysokie temperatury. Optymalny zakres temperatur to 0-350C. Jeśli planujemy przechowywać wózek przez dłuższy czas, możemy dodatkowo zabezpieczyć elementy wózka przed kurzem przy użyciu miękkiej, przepuszczającej powietrze tkaniny.
Przy odrobinie zaangażowania, wózek bez wątpienia będzie służył Wam przez wiele lat spełniając swoje zadanie.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub pragniesz rozwiać wątpliwości, SKONTAKTUJ się z nami – udzielimy odpowiedzi na wszelkie istotne kwestie.
Robert Ziegler