Zapraszamy do kontaktu

Jak dobrać wózek inwalidzki specjalny dla dziecka z niepełnosprawnością?

27 stycznia 2020 | Blog

Dobra wiadomość jest taka, że jest w czym wybierać. Każdy opiekun stający przed wyborem wózka inwalidzkiego specjalnego dla swojego podopiecznego ma możliwość dokonania wnikliwej analizy produktów pod kątem konkretnych potrzeb. Dobrze jest zadbać o to, aby zakup ten stał się jak najbardziej świadomy i przemyślany. Wózek specjalny to nie tylko sposób na transport dziecka z punktu A do punktu B, lecz przede wszystkim istotne wsparcie w rehabilitacji oraz codziennym funkcjonowaniu zarówno poza domem, jak i w jego zaciszu.

 

Dla kogo?

Specjalistyczne wózki spacerowe tworzone są z myślą o dzieciach z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo – rdzeniową, a także innymi schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego i kostnego, które uniemożliwiają lub ograniczają swobodne poruszanie się. Ze względu na różnorodność stopnia zaawansowania dysfunkcji, jak i indywidualne predyspozycje pacjenta, przy doborze wózka  specjalnego wskazana jest konsultacja z rehabilitantem. Tylko mając świadomość, jak ważne jest wypracowanie prawidłowej postawy we wczesnym etapie życia dziecka, możemy w odpowiedzialny sposób podjąć się dokonania tak ważnego zakupu.

 

Rozmiary i możliwości regulacji

Podstawowym wyznacznikiem przy zakupie wózka inwalidzkiego specjalnego jest oczywiście jego rozmiar. Należy zwrócić szczególną uwagę na głębokość i szerokość siedziska, jak również na wysokość oparcia, a także maksymalną nośność wózka.

Równie ważne są wszystkie elementy wpływające na bezpieczeństwo dziecka. Pasy pięciopunktowe lub kamizelki zabezpieczające są w tym przypadku niezbędne, jednak dobrze jest zadbać, aby w elementach wyposażenia pojawiły się pasy odwodzące, zabezpieczające dziecko przed wysunięciem się z wózka, a także wkładki lub regulowane peloty stabilizujące, które prócz bezpieczeństwa i poprawnej pozycji siedzącej zapewnią naszemu podopiecznemu znacznie większy komfort w podróży.

Mając tak wiele możliwości, dobrze jest dokonać rzetelnej przymiarki aby dobrać te akcesoria, które faktycznie wpłyną na utrzymanie optymalnej postawy dziecka – najlepiej pod okiem osoby posiadającej niezbędną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

 

Udogodnienia

Dla wyspecjalizowanych producentów wózków inwalidzkich specjalnych obecność systemów regulacji wpisuje się w standard funkcjonalności. Możliwość dostosowania kąta pochylenia siedziska, oparcia i podnóżka, także możliwość regulowania głębokości siedziska, funkcja kołyski czy możliwość dostosowania pozycji siedziska względem kierunku jazdy są znaczącym udogodnieniem podczas dłuższych spacerów – zarówno dla dziecka, jak i opiekuna.

Warto również zwrócić uwagę na z pozoru tylko mniej istotne cechy wózka, jak na przykład obecność obszernego schowka czy torby, dających możliwość wygodnego przenoszenia często niezbędnych urządzeń czy środków do pielęgnacji dziecka. Przy starszych pasażerach przydatna okazuje się niewielka stopka przechyłowa, znacznie ułatwiająca opiekunowi podjazd np. na wyższy krawężnik.

 

Dodatkowe funkcje i korzyści

Prócz oczywistych funkcji środka transportu, wózki specjalne doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach jako wszechstronne narzędzie rehabilitacyjne. Modele posiadające w swym wyposażeniu dostosowany stolik mogą służyć zarówno do wykonywania ćwiczeń, zabawy jak i bezpiecznego miejsca do spożywania posiłku przy asyście opiekuna.

Bardziej zaawansowane modele wózków inwalidzkich specjalnych dają nam możliwość ustawienia oparcia nawet do pozycji leżącej, dzięki czemu może stać się on wygodnym i bezpiecznym miejscem na niedługą drzemkę.

 

Producent, obsługa i serwis

Ważną rzeczą jest także wiarygodność sprzedawcy oraz producenta. Dobrze jest zwrócić uwagę na sam proces obsługi klienta, jakość udzielanych informacji i gotowość do udzielenia odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania. Może to również dać obraz tego, w jaki sposób przebiegać będą wszelkie działania związane z serwisem czy reklamacją, co w przypadku użytkownika ma niebagatelne znaczenie.

 

Możliwości refundacji

W przypadku specjalistycznych wózków spacerowych nie bez znaczenia pozostaje możliwość uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt zakupu dziecięcego wózka inwalidzkiego jest relatywnie wyższy od kosztów standardowej „spacerówki”, zatem dofinansowanie do 3.000,00 złotych może okazać się kluczowe. Podstawą do uzyskania dofinansowania jest posiadanie wypisanego zlecenia od lekarza specjalisty. Istnieje także możliwość otrzymania dodatkowego finansowania ze środków PCPRu lub MOPSu oraz z fundacji takich jak WOŚP, TVN lub POLSAT. Warto także gromadzić środki na subkontach zakładanych w fundacjach, które zajmują się zbiórkami środków z 1%, takich jak Zdążyć z pomocą, Słoneczko, Avalon. Zebrane tam środki także mogą być wykorzystywane do dopłat do sprzętu rehabilitacyjnego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Katarzyna Kowalska – Franka

PRODUCENT/PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: MYWAM KUPIEC, BARTOLD, ANGRES SP.J.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.

UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Tel. +48 32 733 11 31
Tel. +48 531 818 289

MYWAM@MYWAM.eu

ul. Lwowska 34, Chorzów